Arka Lastik Patlarsa Ne Olur?

Aracın arka lastiği patlarsa ne olur?

Aracın ön tekerleri patladığında, hangi teker patlamış ise araç o yöne doğru çekme yapar. Böyle bir durumda direksiyona iyice sarılmalı ve yol kontrolünü kaybetmemeye çalışmalı. Direksiyonu aracın döndüğü yönün aksi yönüne doğru çevirmeli.

Lastik patlaması nasıl anlaşılır?

Ani ve büyük alınan hasarlarda lastik hızlı bir şekilde hava kaybedecektir. Ancak aşınma gibi durumlarda lastiğinizin patlama süreci de uzayacaktır. Ve bunu fark etmeniz oldukça fazla vakit alabilir. Lastiğin yanağına bakarak buradaki hafif şişliği gördüğünüzde lastiğinizin patladığını anlayabilirsiniz.

Hızlı giderken lastik neden patlar?

Fabrika verilerinden daha düşük basınç olması durumunda aşırı ısınmaya bağlı olarak lastikte yarılma meydana gelir. Aşırı şişirilmiş bir lastiğin yüksek hızlarda ısınması dolayısıyla basıncı daha da artar. Bu da lastiğin dayanabileceği maksimum basıncın üzerine çıkmasına neden olabilir ve patlama meydana gelebilir.

Eski lastik patlar mi?

Lastik geçmişte aldığı bir darbe sonucunda patlayabilir. Lastik yolda bir çukura veya çıkıntıya çarptığında darbe hasarı meydana gelebilir. İlk önce küçük olan darbe hasarı zaman içinde büyüyerek lastiğin patlamasına sebep olabilir.

Yolda lastik patladı ne yapmam lazım?

Yolda Giderken Lastik Patlayınca Ne Yapmalı?

  1. Sakin olun.
  2. Aniden frene basmayın.
  3. Yavaş ve kontrollü bir şekilde durun ve mümkünse sağa çekin.
  4. Dörtlüleri yakın.
  5. İkaz işaretleri koyun ve onları koyarken çok dikkatli olun çünkü diğer sürücüler sizi göremeyebilir.
You might be interested:  FAQ: Kumho Solus Lastik Nasıl?

Patlayan lastiği kasko öder mi?

Kasko sigortası, herhangi bir kaza ya da dış etken olmadan patlayan lastiğin değişim ücretini karşılamaz; ancak sigorta poliçesi, yol yardım hizmetlerini kapsıyorsa çekici hizmetinden faydalanılabilir. Araç lastik bakımı hakkında detaylı bilgiye araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenler sayfamızdan ulaşın.

Lastik patladığında frene basılır mı?

Araçta bulunan aşırı yük nedeniyle de araç lastiğinde patlama meydana gelebilir. Seyir halindeyken aracınızın lastiği patlarsa öncelikle sakin olmaya çalışın. O anda asla frene basmayın ya da patlayan lastik yönünde direksiyonu çevirmeyin. Bu durum sizin kaza yapmanız için zemin hazırlayacaktır.

Patlak olmayan lastik neden iner?

Uzun süre kullanılmadıkları taktirde arabaların lastiklerinin havaları zamanla iner. Lastik içi ve dışı arasındaki basınç farkı nedeniyle ortaya çıkan bu durum, lastikteki basıncın 1 ayda 1-2 psi (psi bir basınç birimidir. 1 atmosfer basıncı 14,70 psi’ye eşittir) dolayında düşmesine sebep olur.

Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni nedir?

Lastik yük altında esneme ve hız gibi faktörler etkisiyle ısınır. Dışarıdaki havanın ve yol yüzeyinin bu ısıyı emerek lastiği soğutması gerekir. Ancak, sıcak yaz aylarında bu işlem zor olduğundan lastikler daha çabuk aşınır.

Lastik patlaması nedir?

Aracın tekerleğine yabancı bir cisim batarsa, bu lastiğin patlamasına neden olur. Bu lastik patlamasında karşılaşılan en sık sebepler arasında bulunmaktadır. Eğer burada batan cisim küçükse, aracın havası hemen sönmez. Zaman içerisinde lastiklerin patladığı gözükür.

Lastik neden fırlar?

Genelde tekerin sert bir şekilde bir yere çarpmasıyla oluşan çatlağın kırılması sonucu oluşur. Tekerleğin sert bir şekilde yerinden fırlamasına neden olur.

Yüksek hızda lastik patlar mı?

Lastiklerin bir raf ve kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu örün bitimine yaklaşmış olan lastikler büyük risk taşır. Lastik özelliğini kaybettiği için yüksek hızda seyir halinde patlayabilir. Bu patlama kazaya sebebiyet bile verebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Formula Lastik Hangi Firmanın?

Flat lastik nedir?

Run Flat lastiklerin özel takviyeli lastik yanakları bulunmaktadır. Lastiğiniz hasara maruz kaldığında, sınırlı bir hızda aracınızı kullanabilirsiniz. Hız limiti 80km/saat’tir ve azami hız 80km kadardır. Bu süre, lastiğinizi yetkili lastik servisine götürmenize olanak sağlar.

Bisiklet tekerinin patladığını nasıl anlarız?

Eğer sürüş sırasında lastik patlamışsa, sürücü direksiyon başındayken bunu hissedecektir. Genellikle lastiğin patlaması sonucu oluşan ses bunu anlamayı sağlayabilirKimi zaman da hangi tekerdeki lastiğin patladığına bağlı olarak aracın o tarafa doğru çekildiği de hissedilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector