FAQ: Balon Yapan Lastik Nasıl Anlaşılır?

Balon yapan lastik tamir olur mu?

Yanak kısmında balon meydana gelmiş lastikler kesinlikle kullanılmamalı ve acilen değiştirilmelidir. Bu tip hasarların tamiri mümkün olamamaktadır. Yanak kısmında yapılacak olan yama tamiri sürüş esnasında patlayabilir ve kazaya sebep olabilir.

Sıfır lastik neden balon yapar?

Subap kapağı kullanılmaması nedeni ile oluşabilecek kirlenmeler subapların bozulmasına ve hava kaybetmesine sebebiyet verebilir. Düşük basınçta uzun süre kullanılan lastiklerin karkas kordları zaman içinde kırılarak balon yapar ve akabinde lastiğin ani hizmet dışı kalmasına sebep olur.

Balon yapmış lastik muayeneden geçer mi?

Lastiği dış yüzeyinde lastiğin iskeletine kadar derin aşınmalar var ise aracınız muayeneden geçemez ve ağır kusurlu kabul edilir. Araçlarınızın lastiklerinin yanak kısmında oluşmuş balonlar ağır kusur sayılmaktadır. Lastiklerde tehlike arz edecek yarıklar, yırtıklar ve kesikler var ise ağır kusur sınıfına girmektedir.

Eski lastik nasıl anlaşılır?

Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

Balon yapan lastik nasıl tamir edilir?

Lastik balonu tamir edilebir mi? Lastiğin balon yapması neticesinde, tel demetleri kopar ve lastik içeriden delinir. Bu durumda lastik balonunun tamir edilmesi mümkün değildir. Lastik balonunun büyük veya küçük olması çok şeyi değiştirmez.

You might be interested:  Soru: V Taban Lastik Ne Işe Yarar?

Araba lastiği neden balon yapar?

Lastiğin özellikle yanak kısmından aldığı sert darbe nedeniyle, lastik omurgasını oluşturan karkas tellerin deformasyona uğraması sonucunda lastik balon yapar. Aracın tüm yükü ile birlikte sert bir çukura düşündüğünde lastiğin yanak kısmındaki karkas teller, jant ve zemin arasında sıkışarak hasar görebilir.

Bir lastik neden top atar?

Fabrika verilerinden daha düşük basınç olması durumunda aşırı ısınmaya bağlı olarak lastikte yarılma meydana gelir. Aşırı şişirilmiş bir lastiğin yüksek hızlarda ısınması dolayısıyla basıncı daha da artar. Bu da lastiğin dayanabileceği maksimum basıncın üzerine çıkmasına neden olabilir ve patlama meydana gelebilir.

Traktör balon lastik nedir?

balon ‘ tabir ettiği iplament lastikler var. İplament lastikler, alçak havada daha fazla zemine basarak toprak yapısını bozmayan lastikler. Bu römork lastiğini de Türkiye’de biz üretiyoruz.

Hangi lastik muayeneden geçmez?

Hangi Durumlarda Araç Lastiği Muayeneden Geçmez?

 • Lastiğin dış yüzeyi iskelete kadar aşınmış
 • Lastiklerde yarık, yırtık, kesik oluşmuş
 • Lastiğin yanak kısmında balon oluşmuş
 • Lastik profil derinliği tek taraflı aşınmış
 • Lastik profil derinlik sınırı aşılmış

Farklı lastik muayeneden geçer mi?

TÜVTÜRK Araç Muayenesi ‘nde lastiklerin diş derinliği kontrol edilir, lastik diş derinliği1.6 mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise araç muayeden kalır. Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusur” değildir.

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

Fren ve göz muayenesi testlerine göre ağır kusur sayılanlar:

 • ABS sisteminin çalışmaması
 • El freninin tutmaması
 • Fren diskleri ve balataların aşınma sınırına ulaşmış olması
 • Yağ kaçağı olması
 • Frenlerin tutmaması
 • Fren diskleri ve balatalarda çatlak olması
 • Sağ ve sol tekerlerde frenleme farkının %30 ve üzeri olması

Bayat lastik nasıl anlaşılır?

Özellikle kampanyalı satışlarda üretim yılı ve kaynağı şaibeli lastikler büyük marketlerin raflarında tükeciye sunuluyor. Bu lastiklerin bayat olduğunu anlamanın en kestirme yolu lastik markasının hemen altında yer alan 4 haneli rakama dikkat etmeli.

You might be interested:  Sık sorulan: Oto Lastik Üretim Yılı Nasıl Anlaşılır?

Lastik iyi olduğu nasıl anlaşılır?

İyi bir otomobil lastiği, hem yumuşak, hem de uzun kilometre yol yapabilecek kadar sert olması gerekmektedir. Yani bu iki değeri yakalaması, istenilen özellikler arasındadır. Fazla yumuşak lastiğin ve gereğinden fazla sert lastiğin sürtünme yani yol tutuş özelliği düşüktür.

Lastik tarihi eski olursa ne olur?

Eski tarihli lastikler doğru koşullarda saklandığı sürece, yeni tarihli lastiklerle aynı sonuçları vermektedir. Lastik firmalarının garantileri de, 8 yaşa kadar olan lastikler için fatura tarihinden itibaren 2 yıl olarak (maksimum ürün yaşı 10 yıl) uygulanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector