FAQ: Kışlık Lastik Yazın Kullanılırsa Ne Olur?

Kışlık lastikle yazın gezilir mi?

Islak ve karlı zeminde kullanılan kış lastiklerini çıkartıp kuru zemine ve aniden gelişen yağmurlara da uygun yaz lastiklerini kullanmak gerekiyor. Yazın kış lastiği kullanmak özellikle fren mesafesinin uzamasına neden oluyor. Kış lastiklerini yaz aylarında kullanmaya devam etmekle kâr değil zarar ediyorsunuz.

Yazın kış lastiği kullanmak yasak mı?

Yaz mevsiminde kış lastiği kullanmanın önerilmemesinin en önemli sebebi, kaza ihtimalini arttırmasıdır. Örneğin yaz aylarında kış lastiğinin çabuk ve daha çok ısınması nedeniyle fren mesafesi uzar. Ayrıca kış lastiklerinin yumuşak yanakları nedeniyle keskin virajlarda araçlar yana daha çok yatıp yoldan ayrılabilir.

Yaz lastiği kışın kayar mı?

Yaz lastikleri, kış dışında kalan tüm mevsimlerde performanslı olarak kullanılabilir. Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan diş desenleri ve kauçuk bileşimi, aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Diş desenleri, kış lastiklerine göre daha az oyuğa sahiptir.

Kışlık lastik kaç derecede takılır?

Hava sıcaklığı, 7°C’nin altına düştüğünde, standart lastikte kullanılan karışımlar sertleşerek tutunma özelliklerinin bir kısmını kaybederler. Bu yüzden kış lastiklerini sadece kar yağdığında değil, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğü andan itibaren kullanmamız gerekmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Aplus Lastik Ne Malı?

MS lastik yazın kullanılır mi?

kısaca çamurlu ve karlı zeminlerde sürüşe uygun bir lastiktir. M +S, bütün kış lastiklerinde kullanılır. Ancak, her M +S lastiği, kış lastiği değildir. Nitekim bu işareti 4×4 lastiklerde, dört mevsim lastiklerinde ve hatta karavanlara yönelik yaz lastiklerinde görebiliyoruz.

Kış lastiği ile yazın uzun yol yapılır mı?

Kışın çekişi kolaylaştıran esnek kauçuk sırt, sıcak havalarda hızla aşınır. Dört mevsim ve yaz lastikleri, sıcak havalara dayanacak şekilde yapılır, dolayısıyla daha uzun sürede aşınırlar. Performansın düşmesi – Sıcak havada, kış lastikleri, dört mevsim ve yaz lastikleriyle aynı yol tutuşu sağlamazlar.

Yaz aylarında kış lastiği kullanımı neye yol açar?

Yazın kış lastiği kullanımının zararları şunlar: “- Yaz mevsiminde kış lastiği ile devam edildiğinde lastikler aşırı aşınma nedeni ile çabuk yıpranır. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına gelir. – Güç ve yakıt tüketimi artar.

Kış lastiği yakıtı ne kadar etkiler?

Mevsime ve yol şartlarına göre uygun lastik kullanımının yakıt tüketimini yüzde 5-10 arasında etkiler.

4 mevsim lastik kış lastiği mi?

Zorlu kış koşulları ile nadiren karşılaştığınız durumlarda ise her mevsim kullanılabilen dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Fakat genellikle dört mevsim lastiklerin sırt deseni kış lastiklerini anımsatır ve bu sayede kış koşullarındaki performansları, yaz koşullarındakinden daha iyi olur.

Kış lastiğini ne zaman çıkarılmalı?

Genel bir söyleyişle Ekim, Kasım aylarında kış lastiğine geçmek tavsiye edilebilir. Ancak yasaya göre kış lastiği kullanım tarih aralığı 1 Aralık – 1 Nisan arasıdır. Ayrıca kış lastiği takma zorunluluğunun bitiş tarihi mevsim koşullarına bağlı olarak 1 ay uzatılabilir.

4 mevsim lastik mi yaz lastiği mi?

Dört mevsim lastikler çok sert ve yoğun kar yağışı almayan bölgeler için üretilen üçtepe kar logosu bulunan, yazın ve kışın da kullanılabilen lastikler dir. Tüm kış lastiği standartlarına uygun olarak üretilirler. Bu lastikler yıl içerisinde çok yoğun kar yağan bölgeler için kullanıma çok uygun değildir.

You might be interested:  Sık sorulan: Triangle Lastik Nerede Üretiliyor?

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, “Daha üstün performans ve güvenli bir sürüş için yaz lastiklerine zamanında geçiş önemlidir. Sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğü bölgelerdeki sürücülerimiz hemen yazlık lastiklerine geçmesin.” dedi.

Kış lastiklerinin yapısı kaç dereceye kadar yumuşaklığını korumaya devam eder?

Kış Lastiğinin Avantajları -Standart lastiklere göre farklı sırt desen tasarımı ve hamuru ile üretilen kış lastikleri, 7°C’nin altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşaklığını ve dayanıklılığını koruyan bir yapıya sahiptir.

4 mevsim lastik kaç derece?

Bir lastiğin dört mevsim lastiği olduğunu anlamak için yanağında yer alan işaretlere bakılır. Eğer lastikte M+S ifadesi ve kar tanesi işaretleri bulunuyorsa dört mevsim lastiği olduğu kesinleşir. Dört mevsim lastikleri kış şartlarında -5 dereceye kadar olan sıcaklıklarda çekiş sağlayabilir.

Araba lastiği kaç derecede erir?

Günlük hayatımızın pek çok farklı alanında kullanılan madde esnekliğiyle istenen şekli kolayca alır. Ayakkabıdan kemere, tekstil ürünlerinden araba lastiğine kadar geniş bir yelpazede kendine kullanım alanı yaratan madde, ısıtıldığı zaman yumuşar ve 220 derecede erir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector