FAQ: Lastik Bijon Hangi Yöne Açılır?

Bijon hangi yöne açılır?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Jant bijon nedir?

Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise ” bijon anahtarı” denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir.

Bijon somunları neden gevşer?

Bu faktörler aracın ağırlığının desteklenmesi, sürüşün dönme etkileri, ısınma ve soğuma döngüleri ile yoldaki tümseklerden kaynaklanan sarsıntılardır. Bunlar, bijonların yerinden hafifçe kayarak sıkışmasına veya gevşemesine neden olabilir.

Bijon somunu nedir?

Bağlama somunu ya da diğer adıyla bijon somunu, araç üzerindeki tekerleklerin aracın gövdesine sabitlenmesini sağlar. Ana bağlantı elemanları arasında yer alan araba bijon somunu; otomobil, kamyon, kamyonet, pick-up, otobüs, çekici, tarım ve iş makinesi gibi farklı araçlarda yaygın olarak kullanılır.

Araba kriko nasıl takılır?

Kriko Nasıl Kullanılır?

  1. Krikoyu aracın altına yerleştirmeden önce aracın kaymayacak, düz bir yolda durduğundan emin olun.
  2. Daha sonra aracınızın ağırlık merkezini bulmanız gerekiyor.
  3. Doğru yere yerleştirdikten sonra araç istediğiniz yüksekliğe gelene kadar kolu çevirin.

Bijon ne demek?

TDK sözlüğüne göre bijon; motorlu taşıtlarda jantın şafta sabitlenmesi için kullanılan bir tür cıvata olarak tanımlanmaktadır.

You might be interested:  Soru: Cooper Lastik Nerede Üretiliyor?

Bijon aralığı ne demek?

Bijonların, jantın göbeği etrafında yerleştirilmiş şekildedir. Göbeğin mm değerinden çapı, bijon aralığı olarak ifade edilmektedir. Bu değer fabrikanın üretim esnasında jantın iç kısmına vurduğu damgada yazmaktadır. Örnek olarak, 5 bijonlu jantlarda, 5×100, 5×108, 5×110, 5×112, 5×120, 5×130 mm şeklinde yazılır.

Bijon anahtarı nerede kullanilir?

Araçlarda tekeri tutan civataları söküp takmaya yarayan özel yapım bir alettir. Lastik tekerlekleri araçların tekerleklerini dingile sabitleyen BİJON adı verilen saplama civataları sökmeye-takmaya yarayan +(artı) şeklindeki alettir.

Bijon uzun gelirse ne olur?

Gerekenden uzun bijonlar ise aracın süspansiyonuna zarar verir. Bijonları önce hafifçe sıkın, ardından tork anahtarı kullanarak sabitleyin. Doğru tork anahtarının, çeyrek turdan sonra tıklaması gerekir. Aşırı güç kullanmak bir süre sonra bijonun gevşemesine neden olabilir.

Kriko ve bijon anahtarı nedir?

Araç içinde acil durumlar için kullanılmak üzere bir adet stepne bulunmaktadır. Stepne yedek teker demektir. Aracı kaldırmaya yarayan alet ise krikodur. Tekerlerdeki somonları gevşetip sıkmaya yarayan mekanik alet ise bijon anahtarıdır.

Bijon anahtarı kaç mm?

Universal tipteki bijon anahtarlarında 17 mm, 19 mm, 21 mm ve 23 mm ölçülerindeki bijonlar için kullanılan 4 adet uç bulunuyor. Universal bijon anahtarlarını otomobil, hafif ticari araç, minübüs ve panelvan türündeki birçok taşıtın tekerlerini sökme ve takma işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector