FAQ: Lastik Hangi Yöne Sökülür?

Bijon hangi tarafa sökülür?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Tekerlek ne ile sökülür?

Kriko kullanmanın temel amacı aracı lastik uygun hale getirecek kadar yükseltmektir. Yedek lastik dış taraftan tutularak tekerleğe yerleştirilir. Bijonlar elle yerleştirilir ve daha sonraki adımda kriko ters yönde çevirilerekaraç alçaltırılır. Araç yere indikten sonra somunlar bijon anahtarı yardımıyla tamamen sıkılır.

Jant bijon nedir?

Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise ” bijon anahtarı” denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir.

Bijon somunları neden gevşer?

Bu faktörler aracın ağırlığının desteklenmesi, sürüşün dönme etkileri, ısınma ve soğuma döngüleri ile yoldaki tümseklerden kaynaklanan sarsıntılardır. Bunlar, bijonların yerinden hafifçe kayarak sıkışmasına veya gevşemesine neden olabilir.

Bijon vidası nedir?

Bijon somunları ve bijon cıvataları, lastik tekerlekli motorlu taşıtların ve römorkların jantlarını, tekerlek göbek flanşlarına tespit etmek için kullanılan somun veya cıvata şeklindeki bağlantı elemanlarıdır.

Bijon somunu nedir?

Bağlama somunu ya da diğer adıyla bijon somunu, araç üzerindeki tekerleklerin aracın gövdesine sabitlenmesini sağlar. Ana bağlantı elemanları arasında yer alan araba bijon somunu; otomobil, kamyon, kamyonet, pick-up, otobüs, çekici, tarım ve iş makinesi gibi farklı araçlarda yaygın olarak kullanılır.

You might be interested:  Sık sorulan: Lastik Hamuru Nasıl Yapılır?

Lastik neyle değiştirilir?

Lastik değiştirme için gerekli malzemeler; stepne (yedek lastik ), kriko, bijon anahtarı ve takozdur. Ayrıca ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız eldiven takmayı da tercih edebilirsiniz.

Lastik kaç dakikada değişir?

Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

Bijon uzun gelirse ne olur?

Gerekenden uzun bijonlar ise aracın süspansiyonuna zarar verir. Bijonları önce hafifçe sıkın, ardından tork anahtarı kullanarak sabitleyin. Doğru tork anahtarının, çeyrek turdan sonra tıklaması gerekir. Aşırı güç kullanmak bir süre sonra bijonun gevşemesine neden olabilir.

Bijon anahtarı nerede kullanilir?

Araçlarda tekeri tutan civataları söküp takmaya yarayan özel yapım bir alettir. Lastik tekerlekleri araçların tekerleklerini dingile sabitleyen BİJON adı verilen saplama civataları sökmeye-takmaya yarayan +(artı) şeklindeki alettir.

Araç bijon aralığı nasıl ölçülür?

Bijonlar jant üzerinde dairesel bir eksen etrafında yerleştirilmiştir. Bu eksenin mm ölçüsünden çapı bijon aralığı olarak ifade edilir. Genelde 5 bijon için 100, 108, 110, 112, 120 ve 130mm ölçüleri kullanılır. 6 bijon için ise 139,7 ölçüsü mevcuttur. Jantın iç kısmında bijon adedi ile beraber bu ölçü de belirtilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector