FAQ: Lastik Jant Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Jant ölçüsü nasıl hesaplanır?

Jant genişliği, jant flanşlarının iç kısmından ölçülür. Jant flanşlarının iç kısmından ölçülen inç değeridir. Araçların jant çapı genellikle 13 inçten başlar, 30 inçe kadar çıkar. “ Jant ölçüsü nerede yazar?” sorusunu da şöyle cevaplayalım: Jant çapı, jant genişliği ile birlikte jantın iç kısmında yazılıdır.

Lastik ölçüleri nasıl hesaplanır?

55 ise lastiğin yanak yüksekliğidir yani yere temas eden kısım ile jant arasındaki mesafedir. Buradaki 55 ifadesi yanağın tabanın genişliğine oranıdır. Yani 205 milimetrenin %55’i anlamına gelmektedir. 205/55R16 ebadındaki 16 ifadesi ise lastiğin inç cinsinden jant çapıdır.

Lastik taban genişliği artarsa ne olur?

Lastik tabanı ne kadar genişlerse kuru havalarda yol tutuş artar ve aracın genel görünümü de daha oturaklı bir biçimde olur. Ayrıca da geniş tabanlı lastik her ne kadar kuru yolda yol tutuşu arttırsa da ıslak yolda ibre tersine dönebilir ve yol tutuş kayma yüzeyinin artması sebebiyle azalır.

Tekerleğin kaç inç olduğunu nasıl anlarız?

Bu değeri 2,54 ile çarpmanız halinde lastiğinizin genişliğini santimetre cinsinden öğrenebilirsiniz. 16 rakamı ise jantın çapını sembolize eder. Bu rakam da ( inç ) olarak verilmiş olup, 2,54 ile çarpmanız halinde jantınızın santimetre cinsinden çapını hesaplayabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Diş Teli Tedavisinde Lastik Ne Işe Yarar?

Jant göbeği kaç mm?

Jant göbeği ölçüleri 40mm, 42mm, 50mm, 52mm, 55mm, 58, mm 65mm, 68mm, 72mm, 90mm olarak bulunmaktadır.

Jant neye göre seçilir?

Araba ile uyumlu olan jantın seçilebilmesi için jant ile ilgili olan bazı birimlerin bilinmesi gerekir. Jantın genişliği inç adlı ölçü birimi ile ifade edilir. Jantın çapı ise 13 inçten 30 inçe kadar değişiklik gösterir. Jantın sahip olduğu çap ve genişlik bilgileri jantın iç kısmından bakılarak öğrenilebilir.

Araç Lastik ebatları neye göre belirlenir?

Lastik boyutları aracın kapasitesine, büyüklüğüne, taşıyabildiği maksimum yüke, çıkabildiği hız değerlerine, ağırlığına göre belirlenir.

Araç Lastik ölçüleri nasıl okunur?

Elmizde örnek olarak 205/55 R17 şeklinde bir ebat olduğunu varsayalım. 205 lastiğin milimetre olarak genişliğini, 55 yüksekliğin genişliğe oranını (yükseklik/genişlik = %55), R harfi lastiğin radyal olduğunu 17 de inç olarak jant çapını ifade etmektedir. Lastik ebatının yanında yer alır.

Lastikte inç nedir?

Lastiğin takılabileceği jantın inç olarak dış çapını gösterir ki bu da lastiğin iç çapına eşittir.

Büyük lastik takılırsa ne olur?

Geniş lastik kullanımı, aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Çok daha yoğun bir motor gücü ihtiyacı ortaya çıkarır. Geniş lastik takılan aracın ön ayarlarında da düzenlemeler yapılmazsa kullanım sorunları meydana gelir. Çamurluk sürtme sesinin yanı sıra sürüş sırasında çok daha fazla lastik sesi üretir.

Lastik taban genişliği hangisi?

Lastiğin Yanak İşaretleri Ne Anlam Taşıyor? Örnekteki 205 rakamı, lastiğin taban genişliğini gösterir. Taban genişliği bir yanaktan diğerine olan mesafedir ve milimetre cinsinden gösterilir. Araçta daha geniş bir lastik kullanılırsa, araç yine güvenli bir şekilde kullanmaya devam edilir.

Lastik taban genişliği nerede yazar?

Lastiğin yanağında yazan değerdir. 195/55 R16 örneği üzerinden gidersek; 195: Lastiğin taban genişliğidir.

You might be interested:  Sık sorulan: Falken Lastik Hangi Ülkede Üretiliyor?

Jantın bijon aralığı nerede yazar?

Bijonların, jantın göbeği etrafında yerleştirilmiş şekildedir. Göbeğin mm değerinden çapı, bijon aralığı olarak ifade edilmektedir. Bu değer fabrikanın üretim esnasında jantın iç kısmına vurduğu damgada yazmaktadır. Örnek olarak, 5 bijonlu jantlarda, 5×100, 5×108, 5×110, 5×112, 5×120, 5×130 mm şeklinde yazılır.

Jant ölçüleri ne anlama gelir?

Aracınızın jant ölçü değerleri, fabrika tarafından jantın içinde damgalanmıştır. Rakam ve harflerle belirtilmiştir. 7.5 ifadesi jantın genişliğidir, jantın inç ölçüsüne göre verilen değerdir. 14-15-16-17 şeklinde değerler, jantın çapını göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector