FAQ: Ortalama Lastik Ömrü Ne Kadardır?

Bir lastik ömrü kaç km?

Belirlenmiş olan koşullarda binek araçların lastiklerinin kullanılması, herhangi bir darbe almamış olmasıyla 50 bin ila 80 bin kilometre arasında lastik ömründen bahsetmek mümkün. Tabii bu durum lastiğin diş derinliği, plastik şeritlerinin durumu ve kullanımı noktasında da değişkenlik gösterebilmektedir.

Çekici lastik ömrü kaç km?

Otomobil lastiklerinin belirlenen koşullarda kullanılması ve herhangi bir darbe almaması koşulları altında yaklaşık olarak 50.000 ile 80.000 km arasında bir lastik ömründen söz edilebilmektedir.

8 yıllık lastik kullanılır mı?

jatma’nın açıklamasına göre; lastikler satın alınırken jatma’nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Bridgestone lastik ömrü kaç km?

Lastik, diş derinliği 1,6 mm’den az ise, mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Düzensiz veya anormal aşınmaları engellemek için düzenli olarak (10.000 km ‘de bir) lastiklerin yerini değiştirin.

Lastik ömrünün bittiği nasil anlaşilir?

Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Kormoran Lastik Hangi Markanın Yan Ürünü?

Araba lastikleri ne zaman değiştirilir?

On seneden eski tüm lastikler (yedek lastikler dahil) artık kullanılmamalı ve yeni lastiklerle değiştirilmelidir.

Kamyon lastikleri kaç km de değişir?

Araç lastiklerinin değişim süreleri hakkında bilgiler veren Belgüzar, şunları söyledi: “Araç lastiklerinin değişmesinin birden fazla nedeni var. Birincisi yıl ikincisi ise kilometre. Bir aracın lastiği en az 50 ya da 60 bin kilometrede değişmesi gerekir.

Kış lastiğinin ömrü kaç km?

Ortalama olarak 50 bin km ile 80 bin km arasında bir lastik ömründen söz etmek mümkün olmaktadır.

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Maksimum 10 yıl Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır.

5 yıllık lastik kullanılır mı?

Araç lastiklerinin kullanım ömrü montaj işleminden itibaren 4-6 yıl arasındadır. Elbette bu değerler, kullanım ile de doğrudan orantılıdır. Lastik diş derinliği gibi faktörler elverişli olduğu sürece lastiklerinizi 6 yıla kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Lastik Üretim Yılı Önemli mi?

Lastiğin araca takıldığı tarih önemlidir. Lastiğin araca takıldığı tarihten 5 yıl sonra lastiğin ömründen dolayı eskidiğini söyleyebiliriz. Depodan takılan 2 yıl eski lastiği araca takmak lastiğin ömründen 2 yıl gittiği anlamına gelmemektedir.

91V ne demek?

Bir lastiğin doğru basınç ve yük değerlerinde kullanıldığında ulaşabileceği maksimum hız değeridir. Örnek olarak 205/55R16 91V = V hız değeridir ve 240 km/s ulaşabilir.

Lastik rotasyonu nasıl yapılır?

Rotasyon esnasında, ön lastikler, düz arkaya ve arka lastikler, çapraz olarak öne doğru hareket ettirilir. Bu, her lastiğin otomobilin her köşesini göreceğini garanti eder. Lastik izi bir santimetrenin altıda birinden daha küçükse lastikler aşınır.

Lastik diş kalınlığı ne kadar olmalı?

Yeni lastiklerin ortalama diş derinliği 8-9 milimetredir (10/32-11/32 inç). Kullanıldıkça lastiklerin sırt kısmı aşınır. Diş derinliği 1,6 milimetrenin (2/32 inç) altında olan lastikler, yolu kavrayamaz. Fren mesafesi ve araç kontrolü zayıflar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector