FAQ: Outside Lastik Ne Demek?

Asimetrik lastik ne demek?

Asimetrik lastikler mümkün olan en iyi ıslak ve kuru zemin performansını sağlayabilmek için özelleşmiştir. Bu tip lastiklerde iç ve dış taraf farklı amaçlara hizmet eder; Lastiklerin dışa gelen tarafı, büyük bloklar ve dar kanallara sahiptir. Sırt merkezi, lastiğin düz gidişlerde optimum dengesini sağlar.

Lastik yönü yanlış takılırsa ne olur?

Eğer lastiğin yönü yanlışsa bu noktada da birtakım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerin başında fren mesafesinin uzaması, aracın sağa sola yalpalaması, yol tutuşunun düşmesi gibi durumlar gelmektedir.

88T lastik ne demek?

Lastik Yük Endeksi Ne Demek Otomobil lastikleri üzerinde 88T, 91V gibi değerler bulunur. Bu değerdeki sayılar birim lastiğin ne kadar ağırlığa mukavemet gösterebileceğini belirtir.

Yönlü lastik ne demek?

Yönlü Lastikler Genellikle ok başı şeklinde desene sahip olan bu lastikler sadece bir yöne doğru montaj yapılabilirler. Bu desenleri sayesinde su, kar vb. boşaltma kabiliyetleri çok yüksektir. Bunun yanında stabil sürüş yetenekleri daha fazladır.

Asimetrik desen ne demek?

Asimetrik desene sahip lastiklerde iç kısım hızlı su tahliyesi görevini yerine getirmesi için tasarlanır. Genellikle omuzları açıktır. Dış kısımda ise lastik sertliğini arttırmak amacıyla özel bir desen bulunur. Bu desen lastiğin kontrol edilebilirliğini ve dengesini sağlama amacındadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Riken Lastik Kimin Üretimi?

Yönlü lastik ne işe yarar?

Yönlü sırt deseni V şeklindeki kanallar, sırt deseni boyunca suyu daha verimli bir şekilde tahliye ederek yüksek hızlarda suda kızaklamaya karşı dayanıklılığı artırır. Yönlü lastik sırtının diğer bir yararı, karda veya çamurda mükemmel yol tutuşu sunan ekstra çekiş gücüdür.

Lastik dönüş yönü nasıl anlaşılır?

Doğru Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır: Lastiklerin üzerinde minik çizgilerle oklar olduğunu göreceksiniz okun ucu lastiğin yönünü gösterir. Lastik takılırken bu yönlere uygun olarak takılmalıdır. Genellikle lastik üzerinde => Rotation yazısı ile anlaşılır. Ok yönü Doğru yöndür.

R tipi lastik ne demek?

175: Lastik taban genişliği (Kullanılan ölçü birimi milimetredir.). R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir.

Lastiğin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

Lastiklerde 91 V ne demek?

91: Lastiğin yük endeksini ifade eder. Örnekteki 91 yük endeksi lastiğin maksimum lastik başına 615 kg yüke dayanıklı olduğu anlamına gelir. V: Lastiğin hız endeksini ifade eder. Örnekteki V hız endeksi lastiğin maksimum 240 km/h hıza dayanıklı olduğu anlamına gelir.

205 55 r16 91V ne demek?

Oto Lastiklerde Yük Kodu Lastiklerin üzerinde yer alan yük kodları bir lastiğin üretici firmanın belirlediği şartlar altında taşıyabileceği maksimum yükü ifade eder. Örneğin 205 / 55R16 91V ebatlı bir oto lastikte 91 ifadesi o lastiğin yük endeksidir ve 615 kilograma tekabül eder.

Lastiğin yük endeksi nedir?

Lastiğinizin yük endeksi maksimum taşıma kapasitesi (kg olarak) ile ilgilidir. Lastiğinizin yük sınıfını yanakta, çap değerinin sağında bulabilirsiniz. Örneğin yük endeksi 91 olan bir lastik 615 kg ağırlık taşıyabilir. Yeni bir lastik satın alırken hem yük sınıflarına hem de hız sınıflarına bakmalısınız.

You might be interested:  Soru: Araba Lastik Basıncı Ne Olmalı?

Lastik üzerindeki kanallar ne işe yarar?

2- Kanallar ve oluklar lastik ile zemin arasında biriken suyun tahliyesini sağlar. Lastiğin ıslak zemin performansını kanal sayısı değil, kanal genişliğinin temas yüzeyine oranı belirler. 3- Lastik dişlerinin doğru esnekliğe sahip olabilmesi açısından da kanal ve oluklar önemli rol oynamaktadır.

Yeni lastik önemi arkaya mı?

Dönme yönünü korumak için, sağ arka lastik ön sağa ve sol arka lastik ön sola takılır. Eğer sadece iki lastiğinizi yeniliyorsanız, EUROMASTER yeni lastiklerinizi (veya az kullanılmış lastiklerinizi) arkaya takmanızı tavsiye eder. Böylece yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti en üst seviyede olur.

Lastik rotasyonu nasıl yapılır?

Rotasyon esnasında, ön lastikler, düz arkaya ve arka lastikler, çapraz olarak öne doğru hareket ettirilir. Bu, her lastiğin otomobilin her köşesini göreceğini garanti eder. Lastik izi bir santimetrenin altıda birinden daha küçükse lastikler aşınır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector