Hızlı Cevap: Lastik Burçları Nerede?

Tabla burcu arızası nasıl anlaşılır?

Araçta kasislerde ve esnemelerde ses sorunları başlar. Stabilize yollarda lokurtu şekilde ses duyulabilir. Araç Tekerleri Dışa Kamber yaparak lastiğin iç kısmında aşınma olmasına neden olur. Ani fren yada ani kalkışlarda tak sesi gelmesine neden olur.

Araba burcu nedir?

Araba burç ( araba burç salıncağı), genel olarak, arabanın ön tekerleklerinin içerisinde yer almaktadır. Araba burcu ile arabada yer alan ön tekerlekler, arabanın yürüyebilmesini sağlamaktadır. Çünkü arabanın şasisine ancak bu burç yardımı ile bağlanılır.

Tabla ne işe yarar?

Salıncak veya diğer adı ile alt tabla, aracın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için süspansiyon sistemi içerisinde yer alan, amortisörleri barındıran bir süspansiyon parçasıdır. Diğer ismi otomobil alt tablasıdır. Bu parça, araçların ön takımlarının herhangi bir darbeye karşı korunmasını sağlamaktadır.

Salıncak neden değişir?

Aşınmış veya yırtılmış salıncak burçları, salıncağın değiştirilmesi gerekebilmesinin bir başka nedenidir. Bazı otomobillerde, salıncak burçları ayrı olarak değiştirilebilir, ancak daha fazla emek içerir ve daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle, salıncak burçları arızalanmışsa, genellikle salıncak komple değiştirilir.

Araç rotil arızası nasıl anlaşılır?

Ön takımdan gelen sesler duyulması, aracın ön kısmının anormal şekilde titremesi, rotil boşluğu da denilen direksiyondaki boşluk hissi, direksiyonda sertleşme veya titreme ve lastiklerin düzensiz şekilde aşınması genellikle rotil arızasına işaret edebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ankara Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır?

Salıncak fişekleri nedir?

Otomobil salıncağının diğer bir ismi de otomobil alt tablasıdır. Bu parça araçların ön takımlarının herhangi bir darbeye karşı korunmasını da sağlamaktadır. Araba salıncağının daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan salıncak burcu aynı zamanda salıncak fişeği olarak da bilinmektedir.

Ön Takım bozuksa ne olur?

Aracın fren sistemi zayıflar ve fren mesafesi uzar. Bozuk ya da patlak amortisör, ani manevralarda savrulma riskini arttırır ve rot sistemine zarar verir.

Makine burç ne işe yarar?

Burçlar makina elemanlarının bağlantı noktalarında hem kuvvet iletmek, hem de ani hareket ve titreşimleri sönümlemek, elemanlar arasındaki boşluk ve kasıntıları gidermek amacıyla kullanılır. Endüstriyel Pim ve Burçları başta olmak üzere her türlü pim ve burç imalatı yer almaktadır.

Otomobilde beşik ne demek?

Travers araçta motor, şanzıman ve süspansiyon sistemi parçalarının sabitlendiği parçadır. Travers ( Beşik ) Nedir? Travers aracın ön ve arkasında bulunan ve iki ucundan şasiye bağlı taşıyıcı bir parçadır. Motor şanzıman ve bazı ön düzen parçaları bu parçaya sabitlenir.

Sol rotil nedir?

Rotiller, salıncakların direksiyon mafsalına (akslar) bağlanmasında kullanılan hareketli parçalardır. Genel görevi, tekerleğin farklı duruş pozisyonuna göre aks bağlantılarının hareketliliğini sağlamaktır. Rotiller tekerlekleri dikey yönde dengede tutarak sağa sola yatmasını engeller.

Araç arka takım parçaları nelerdir?

ALT TAKIM PARÇALARI

  • Rot Bağlantısı
  • Salıncak.
  • Rotil.
  • Rot Mili.
  • Avare Kollar.
  • Pitman Kolları
  • Rot Başları
  • Rot Kolları

Rotil boşluğu nedir?

Tamir edilemeyen bir yapıya sahip olan rotiller, herhangi bir arıza durumunda değiştirilmesi gerekir. Zamanla aşınarak korozyona uğrayan rotil, boşluk yapabilir. Oluşan boşluk, araçta ses yapmasına neden olur. Zamanla tekerleğin denge açısı bozulur; araç dikey olarak orantılı durmaz ve yolda çekme yapar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Roadstone Lastik Yorum?

Rot ayarı neden bozulur?

Aracın kasis ve çukurlara sert girişleri, zaman içerisinde rot başlarının bozulmasına veya rot başlarında boşluk oluşmasına sebep olur. Rot başı üzerinde bulunan koruyucu kauçuk malzeme zaman içerisinde yırtılır ya da yerinden çıkabilir. Bu durumda ortamdaki toz, kir ve nem rot başının zamanla bozulmasına sebep olur.

Z rot arızası nasıl belli olur?

Ani olarak yapılan esnemelerde de gıcırtı sesler duyabilirsiniz bu da rot arızası olduğunu belli eder. Ayrıca virajlara girerken direksiyon da bir hassaslaşma olursa bu da z rot arızası olduğunu belirtmektedir.

Alt takım kontrolü nasıl yapılır?

Alt kontrol Oto Ekspertizini yapabilmek için araç önce lift yardımı ile havaya kaldırılır. Daha sonra aracın alt takımını oluşturan tüm parçalar uzman ekip tarafından kontrol edilerek aracın son durumu hakkında detaylı bir rapor çıkartılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector