Hızlı Cevap: Lastik Nasıl Sökülür?

Tekerlek nasıl çıkarılır?

Lastik sökme ve takma ekipmanları yedek lastik,bijon anahtarı,kriko ve iş eldivenidir. Lastik sökme ve takma işlemi öncesinde gerekli güvenlik önlermleri alınır. Bu işlem gece yapıldığı takdirde ışık seviyesinin yetersiz kalması durumuna göre gerekli aydınlığın sağlanabilmesi için bir ışık kaynağı bulundurulur.

Lastik ne tarafa sökülür?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Araba lastiği ne ile sökülür?

Bijon cıvatalarının bijon anahtarı aracılığıyla gevşetilmesinin ardından lastiğin yerle teması kesilene kadar araç kaldırılır. Bu işlemin amacı, yeni lastiği yuvasına kolaylıkla yerleştirebilmektir. Cıvatalar tamamen çıkarıldıktan sonra lastik yerinden sökülür.

Araba lastiği nasıl değiştirilir?

El frenini çektiğinize emin olun. Yedek lastiği, bijon anahtarını, krikoyu ve takozları bagajınızdan çıkarın. Takozları, değiştireceğiniz lastiğin tam karşısındaki lastiğin önüne ve arkasına koyarak aracın kaymasına karşı önlem alın. Bijon anahtarını saat yönünün tersine çevirerek bijonları gevşetin.

Lastik janttan nasıl ayrılır?

1. Adım: Lastikçi, hava basıncını tahliye etmek için supap iğnesini eski lastikten söküp çıkaracaktır. Tüm havayı boşalttıktan sonra, lastik sökme takma makinesi ile eski lastiği janttan ayıracak ve böylece lastik yanağını ve topuğunu janttan çıkarabilecektir.

You might be interested:  Hangi Lastik Alınır?

Yolda lastik patladı ne yapmam lazım?

Yolda Giderken Lastik Patlayınca Ne Yapmalı?

 1. Sakin olun.
 2. Aniden frene basmayın.
 3. Yavaş ve kontrollü bir şekilde durun ve mümkünse sağa çekin.
 4. Dörtlüleri yakın.
 5. İkaz işaretleri koyun ve onları koyarken çok dikkatli olun çünkü diğer sürücüler sizi göremeyebilir.

Bijon nasıl gevşetilir?

Jant kapakları genelde ya metal klipslerle bijon somunlarına tutturulmuştur ya da plastik somun kullanır. Eğer jant kapakların takılıysa bir levyenin yassı ucunu ya da düz uçlu bir tornavidayı jant kapağının kalın ya da sağlam bir kısmına dayayıp güç uygulayarak sökebilirsin.

Bijon somunları neden gevşer?

Bu faktörler aracın ağırlığının desteklenmesi, sürüşün dönme etkileri, ısınma ve soğuma döngüleri ile yoldaki tümseklerden kaynaklanan sarsıntılardır. Bunlar, bijonların yerinden hafifçe kayarak sıkışmasına veya gevşemesine neden olabilir.

Jant bijon nedir?

Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise ” bijon anahtarı” denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir.

Lastik değişimi kaç TL?

Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor.

Lastik kaç dakikada değişir?

Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

Lastik içinde ne var?

Lastik yapımında hangi bileşenler kullanılır?

 • Doğal ve sentetik kauçuk.
 • Dolgu malzemesi: siyah karbon, silika, tebeşir.
 • Yumuşatıcılar: yağ, kayganlaştırıcı
 • Yaşlanma engelleyiciler: aromatic amineler.
 • Sertleştiren malzemeler, sülfür vb.
 • Sertleştirme hızlandırıcılar, zinc oxide vb.
 • Pigmentler ve boyalar.
You might be interested:  Barum Nasıl Bir Lastik?

Araba kriko nasıl takılır?

Kriko Nasıl Kullanılır?

 1. Krikoyu aracın altına yerleştirmeden önce aracın kaymayacak, düz bir yolda durduğundan emin olun.
 2. Daha sonra aracınızın ağırlık merkezini bulmanız gerekiyor.
 3. Doğru yere yerleştirdikten sonra araç istediğiniz yüksekliğe gelene kadar kolu çevirin.

Lastik değiştirirken el freni çekilir mi?

LASTİKLERİ NASIL DEĞİŞTİRMELİ Patlak bir lastiğinizin olduğunu anladığınız anda ani fren yapmayın. Yavaşça hızını düşürün ve etrafınızı kontrol ettikten sonra yolun kenarına doğru ilerleyin. Lastiğinizi değiştirirken mutlaka el frenini çekin.

Araç lastik değişimi ne zaman?

Pratik bilgiler: Lastik Değişim Zamanı Diş derinlikleri yasal sınır olan 1,6 mm’nin altına indiğinde lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. On seneden eski tüm lastikler (yedek lastikler dahil) artık kullanılmamalı ve yeni lastiklerle değiştirilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector