Okuyucular soruyor: Lastik Balon Yapması Nasıl Anlaşılır?

Lastik balon yapması muayeneden geçer mi?

Lastik yanağında balon oluşması ağır kusurdur, muayeneden geçemezsiniz.

Sıfır lastik neden balon yapar?

Subap kapağı kullanılmaması nedeni ile oluşabilecek kirlenmeler subapların bozulmasına ve hava kaybetmesine sebebiyet verebilir. Düşük basınçta uzun süre kullanılan lastiklerin karkas kordları zaman içinde kırılarak balon yapar ve akabinde lastiğin ani hizmet dışı kalmasına sebep olur.

Araç lastiğin balon yapması Garantiye girer mi?

Lastiklerin standardına uygun olmayan hava basıncı ile kullanılması sonucu meydana gelen hasarlar, Tamir edilmiş veya kaplama yapılmış lastikler, Lastiğin janta takılması ve sökülmesi sırasında meydana gelen topuk kırılması ve benzeri hasarlar, Fatura ve garanti belgesi olmayan lastikler garanti kapsamı dışındadır.

Lastik neden top atar?

Fabrika verilerinden daha düşük basınç olması durumunda aşırı ısınmaya bağlı olarak lastikte yarılma meydana gelir. Aşırı şişirilmiş bir lastiğin yüksek hızlarda ısınması dolayısıyla basıncı daha da artar. Bu da lastiğin dayanabileceği maksimum basıncın üzerine çıkmasına neden olabilir ve patlama meydana gelebilir.

Balon yapmış lastik tamir edilir mi?

Yanak kısmında balon meydana gelmiş lastikler kesinlikle kullanılmamalı ve acilen değiştirilmelidir. Bu tip hasarların tamiri mümkün olamamaktadır. Yanak kısmında yapılacak olan yama tamiri sürüş esnasında patlayabilir ve kazaya sebep olabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Lassa Lastik Tarihi Nerede Yazar?

Lastikte balon varsa ne olur?

Lastik balon hasarı tamir edilemez. Lastiğin bir an evvel değiştirilmesi gereklidir. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğabilir. Lastiği balonlamış olan aracın, lastiğin ısınmasına müteakip patlaması hasebiyle aracın savrulması, bilimum kazalar ve aracın takla atması ile neticelenebilir.

Lastik balon neden yapar?

Lastiğin özellikle yanak kısmından aldığı sert darbe nedeniyle, lastik omurgasını oluşturan karkas tellerin deformasyona uğraması sonucunda lastik balon yapar. Aracın tüm yükü ile birlikte sert bir çukura düşündüğünde lastiğin yanak kısmındaki karkas teller, jant ve zemin arasında sıkışarak hasar görebilir.

Eski lastik nasıl anlaşılır?

Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

WaterFall lastik ne mali?

WaterFall, 2000 yılında kurulan Kocaeli Lastik Sanayi A.Ş. (Kolsan) bünyesinde üretilen lastik markasıdır. Lastik, kauçuk bileşimi ve kauçuk parçaları Kocaeli Sanayi Bölgesi’nde üretmektedir. WaterFall Lastikleri ISO 9001: 2008, ISO TS 16949, ISO 14001 ve OHSAS 18001 uluslararası kalite belgelerine sahiptir.

Lastik kasko karşılar mı?

Kasko sigortası lastik hasarını kapsaması için, hasarın mutlaka kaza ya da sabotaj gibi dış etkenler sebebiyle meydana gelmesi gerekir. Lastiğin yarılması durumu sadece lastiğe değil aracın rot ayarlarına da zarar verebilir. Bu durumda hasar sigorta tarafından karşılanır.

Seyir halindeyken lastik patlarsa ne yapmalıyız?

Seyir halindeyken aracınızın tekerinin patlaması halinde en önemli kural sakin olmak. Zira panikle aniden frene basmak ya da direksiyonu aracın patlayan lastiğinin çektiği yöne doğru kıvırmak kaza yapmanıza neden olur. Fren basıncı aniden değil, yavaşça artırarak güvenli bir bölgeye doğru ilerlemeye çalışmalı.

Yolda lastik patladı ne yapmam lazım?

Yolda Giderken Lastik Patlayınca Ne Yapmalı?

  1. Sakin olun.
  2. Aniden frene basmayın.
  3. Yavaş ve kontrollü bir şekilde durun ve mümkünse sağa çekin.
  4. Dörtlüleri yakın.
  5. İkaz işaretleri koyun ve onları koyarken çok dikkatli olun çünkü diğer sürücüler sizi göremeyebilir.
You might be interested:  Soru: Kormoran Lastik Hangi Markanın?

Seyir halinde iken arka lastiği patlarsa ne olur?

Ancak her ne şekilde olursa olsun seyir halinde lastik patlaması büyük kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bir lastiğin ömrü en fazla 30 bin km olarak belirlenir. Bu durum sizin kaza yapmanız için zemin hazırlayacaktır. Ön teker patlarsa araç ön tarafa, arka teker patlarsa araç o tarafa doğru çekme yapar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector