Okuyucular soruyor: Lastik Ne Tarafa Sökülür?

Tekerlek ne ile sökülür?

Kriko kullanmanın temel amacı aracı lastik uygun hale getirecek kadar yükseltmektir. Yedek lastik dış taraftan tutularak tekerleğe yerleştirilir. Bijonlar elle yerleştirilir ve daha sonraki adımda kriko ters yönde çevirilerekaraç alçaltırılır. Araç yere indikten sonra somunlar bijon anahtarı yardımıyla tamamen sıkılır.

Bijon nasıl gevşetilir?

Jant kapakları genelde ya metal klipslerle bijon somunlarına tutturulmuştur ya da plastik somun kullanır. Eğer jant kapakların takılıysa bir levyenin yassı ucunu ya da düz uçlu bir tornavidayı jant kapağının kalın ya da sağlam bir kısmına dayayıp güç uygulayarak sökebilirsin.

Jant bijon nedir?

Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise ” bijon anahtarı” denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir.

Bijon somunları neden gevşer?

Bu faktörler aracın ağırlığının desteklenmesi, sürüşün dönme etkileri, ısınma ve soğuma döngüleri ile yoldaki tümseklerden kaynaklanan sarsıntılardır. Bunlar, bijonların yerinden hafifçe kayarak sıkışmasına veya gevşemesine neden olabilir.

Lastik neyle değiştirilir?

Lastik değiştirme için gerekli malzemeler; stepne (yedek lastik ), kriko, bijon anahtarı ve takozdur. Ayrıca ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız eldiven takmayı da tercih edebilirsiniz.

Araç lastiği değiştirilirken ne yapılır?

LASTİKLERİ NASIL DEĞİŞTİRMELİ

  1. Güvenli bir alan bulun. Patlak bir lastiğinizin olduğunu anladığınız anda ani fren yapmayın.
  2. Dörtlülerinizi yakın.
  3. El frenini çekin.
  4. Takozları yerleştirin.
  5. Bijonları ya da lastik koruyucularını çıkartın.
  6. Bijonları gevşetmek.
  7. Krikoyu aracınızın altına yerleştirin.
  8. Krikoyla aracı kaldırmak.
You might be interested:  Soru: Matador Lastik Ne Malı?

Bijon vidası nedir?

Bijon somunları ve bijon cıvataları, lastik tekerlekli motorlu taşıtların ve römorkların jantlarını, tekerlek göbek flanşlarına tespit etmek için kullanılan somun veya cıvata şeklindeki bağlantı elemanlarıdır.

Bijon saplaması nedir?

Bijon saplamaları, bir aracın tekerlek göbeğine takılan ve fren kampanası veya rotor boyunca uzanan dişli bağlantı elemanlarıdır. Çoğu arabada dört veya beş bijon saplaması bulunur ve aracın tekerleği bu saplamalar ve bijon somunları ile araca sabitlenir.

Bijon somunu hangi yöne açılır?

Göbek kapağını kriko kolunun düz olan tarafı ya da bijon anahtarı ile zorlayarak çıkartabilirsiniz. Tekerlek bijonları ortaya çıktığında anahtarın uygun ucunu bijonlardan birine yerleştirin ve gevşetmek için saatin tersi yönünde çevirin. Bijonu bir ya da iki kez çevirerek gevşetin ve tamamen çıkarmayın.

Bijon anahtarı nerede kullanilir?

Araçlarda tekeri tutan civataları söküp takmaya yarayan özel yapım bir alettir. Lastik tekerlekleri araçların tekerleklerini dingile sabitleyen BİJON adı verilen saplama civataları sökmeye-takmaya yarayan +(artı) şeklindeki alettir.

Araba lastik Vidasi hangi yone acilir?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Bijon uzun gelirse ne olur?

Gerekenden uzun bijonlar ise aracın süspansiyonuna zarar verir. Bijonları önce hafifçe sıkın, ardından tork anahtarı kullanarak sabitleyin. Doğru tork anahtarının, çeyrek turdan sonra tıklaması gerekir. Aşırı güç kullanmak bir süre sonra bijonun gevşemesine neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector