Run Flat Lastik Nasıl Anlaşılır?

Lastikte run flat ne demek?

Bu çabalar, Run Flat Tyre (Patlak Yol Alabilen Lastik ) adı verilen teknolojinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Patlak Yol Alabilen Lastik ( RFT ) teknolojisi, lastik patlamasıyla ilgili endişeleri ortadan kaldırmaktadır.

Continental RFT lastik nasıl anlaşılır?

RFT ( Run Flat Tire ) – Firestone. Run Flat Technology, Self-Supporting Run Flat – Pirelli. SSR (Self Supporting Runflat) – Continental. 195/65R15 tarzındaki işaretler lastiğin:

  1. Nominal genişliğinin 195 mm,
  2. Profilinin genişliğine oranının 65%.
  3. Montesinin yapılacağı jant çapının 15 inç olduğunu belirtmektedir.

Lastiklerde SSR ne demek?

SSR sistemi Continental tarafından özellikle alçak profilli lastikler için geliştirilen ve halen lastiklerin tüm standart jantlarla uyumlu olmasını sağlayan bir runflat teknolojisidir. ContiSeal™ Continental tarafından geliştirilen, hasarlı lastik sırtını tamir etmek için tasarlanmış bir teknolojidir.

Run flat lastik nasıl çalışır?

Run Flat Lastikler Nasıl Çalışır? Run flat lastiklerdeki en büyük fark, bir lastik patlaması olsa bile aracınızı desteklemeye devam eden takviyeli bir yan çeper yapısına sahip olmalarıdır. Sürüşe güvenle devam etmenizi sağlayan güçlendirilmiş yanaklar kullanılmıştır.

Neden run flat lastik?

Run flat teknolojisiyle üretilmiş lastikler, aracınızın acil durumlarında, hakimiyetinizi daha iyi kontrol etmenizi, hava basıncında ani düşüm olması durumunda güvenli şekilde yola devam etmenizi sağlar. Çok yağmurlu havalarda, lastiğiniz zedelense bile yedek lastik değişiminle uğraşmanıza gerek kalmaz.

You might be interested:  Sık sorulan: Falken Kışlık Lastik Nasıl?

Run flat mi normal mi?

Sorunuzla ilgili olarak, run flat lastikten normal lastiğe geçilmesi mümkündür; ancak değişime gitmeden önce mutlaka bir BMW bayisine danışmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak, eğer run flat lastik yerine normal lastik takarsanız aracınızda stepne lastik bulundurmayı unutmayın.

Bridgestone lastiklerin üretim tarihi nerede yazar?

Yine lastiğin dış yüzeyinde DOT yazısını bulmanız gerekir. Ancak diğer lastiklerin aksine 4 haneli değil d e 8 haneli bir sayı göreceksiniz. Bu sayının son 4 hanesi sırasıyla üretim haftası ve yılını ifade eder. Aynı şekilde Bridgestone marka lastik üretim tarihini de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Patlamayan lastik ne demek?

Özgün adı “run on flat tyre” olan ve Türkçede “ patlamayan lastik ” olarak kullanılan lastikler; patlasa dahi uzun bir süre daha yol alma imkanı sağlayan lastiklere verilen isimdir. Ayrıca RFT lastikler hafif yapıları ile yakıt tasarrufu konusunda da verimli olur ve nitrojen ile doldurulabilir.

Lastikte HRS ne demek?

Runflat lastik teknolojisini “self supporting runflat” olarak isimlendiren Continental markası tarafından bu segmentte üretilen ürünler tüm jantlara takılabilmektedir. Diğer birçok rft lastik ile kıyaslandığında yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Lastiklerde XL ne anlama geliyor?

Aynı ebattaki bir başka lastiğe oranla daha fazla yük taşıyabilirler. Güçlendirilmiş lastiklerin yanağında “RF” harfleri, ekstra yük lastiklerinin ise “ XL ” harfleri bulunur. Güçlendirilmiş ve XL lastikler, standart lastiklere oranla daha yüksek hava basıncı gerektirir.

SSR ne anlama gelir?

Sözlükte SSR ‘nin tanımı Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’dir.

SSR jant nedir?

SSR Sistemi özellikle alçak profilli lastikler için Continental tarafından geliştirilmiş runflat teknolojine verilen isimdir. Sistem güçlendirilmiş lastik yanakları sayesinde lastik patladığında ve içinde hava kalmadığında bile lastik yanağının jant ve yol arasında ezilip zarar görmesini engeller.

You might be interested:  Sık sorulan: Bmw Için Hangi Lastik?

Run flat lastik nasıl şişirilir?

Hazır hale getirilen fitil deliğe sokularak delik kapanır. Lastik yüzeyinde kalan kısım ise kesilerek atılır. Yapıştırıcının kuruması beklenilir ve lastiğe hava pompalanır. Tamir edilen lastiğin basınç değeri standart hale getirilir.

Takviyeli lastik nedir?

‘Reinforced’ Türkçe’de Takviyeli, güçlendirilmiş gibi anlamlara gelir. Ekstra yük taşıma kapasitesine sahip XL lastik ya da reinforced lastik tiplerinin yanakları daha fazla yük taşıyacak şekilde güçlü üretilmiştir. Aynı zamanda bu tip lastikler daha yüksek hava basınçlarına da dayanıklıdırlar.

Rof lastik ne demek?

Kelime anlamı “düz koşu” olan bu özellik lastiğin hareket halinde patlasa dahi sarsılmadan düz bir şekilde yoluna devam edebilmesini ifade etmektedir. Run Flat lastiklerin özelliği teker patlasa dahi yol alabilmesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector