Sık sorulan: Lastik Ebatları Farklı Olursa Ne Olur?

Lastik Ebatlari farkli olursa ne olur?

Farklı ebatlarda lastik takmak Ancak bu durumda araç muayenesinden geçerken rapor üzerine bir kusur işlenecektir ve aracın ikinci bir kontrolden geçmesi gerekecektir. Bu tür bir uygulama aracınızın sürüş performansını düşürerek güvenliğinizi tehlikeye atabilir.”

Ön ve arka lastik ebatları farklı olması muayeneden geçer mi?

TÜVTÜRK Araç Muayenesi ‘nde lastiklerin diş derinliği kontrol edilir, lastik diş derinliği1.6 mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise araç muayeden kalır. Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusur” değildir.

Farklı ebatları Jant muayeneden geçer mi?

Sizin arabanız 15″ jant olabilir, fakat aynı marka ve modelin farklı donanımlarında daha büyük yada küçük bir jant modeli seri üretim olarak sunulan bir opsiyon ise aracınız muayeneden geçer.

Lastik ebadı hızı etkiler mi?

Araçlarda gördüğümüz hız birimi km/saat’dir ancak hız ölçerler alınan yolu tekerleğin devir yani dönüş sayısına göre hesaplar. Bu nedenle lastik ölçüsünde yapılacak herhangi bir değişiklik gösterilen hızı doğrudan etkiler.

Ön tek lastik değişir mi?

Motorlu araç kullanan hemen herkes bir noktada bu soruyu sormuştur: “ Tek lastik değiştirilir mi?” Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Eğer diğer 3 lastikle aynı marka, aynı model ve aynı durumda bir lastik bulduysanız hiç düşünmeden bu lastiği takabilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: Michelin Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

BMW ön arka lastik ebatları neden farklı?

Aracınız arkadan itişli olduğu ve motorun da yüksek tork üretme özelliği nedeniyle aracın sürüş güvenliğiyle yol tutuş özellikleri dikkate alındığında arka tekerlekleri, önlere göre daha geniş tabanlıdır. Kış lastiği olarak tercih edeceğiniz 63.14 cm çapı olan 225/50 R16 ebatları araca uygundur.

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

Fren ve göz muayenesi testlerine göre ağır kusur sayılanlar:

 • ABS sisteminin çalışmaması
 • El freninin tutmaması
 • Fren diskleri ve balataların aşınma sınırına ulaşmış olması
 • Yağ kaçağı olması
 • Frenlerin tutmaması
 • Fren diskleri ve balatalarda çatlak olması
 • Sağ ve sol tekerlerde frenleme farkının %30 ve üzeri olması

Araç muayenesinde nelere bakılıyor 2021?

Kontrol Edilen Noktalar

 • Taşıt tanıtımı
 • Fren Sistemi.
 • Direksiyon, Direksiyon sistemi.
 • Görüş Özellikleri.
 • Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi.
 • Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon.
 • Şasi ve Şasi Bağlantıları
 • Zorunlu Ekipmanlar.

Lastik derinliği ne kadar olmalı?

Sırt, lastiğin yere temas eden kauçuk kısmıdır. Yeni lastiklerin ortalama diş derinliği 8-9 milimetredir (10/32-11/32 inç). Kullanıldıkça lastiklerin sırt kısmı aşınır. Diş derinliği 1,6 milimetrenin (2/32 inç) altında olan lastikler, yolu kavrayamaz.

Araç muayene leri ne kadar?

Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir:

 • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL.
 • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL.
 • Traktör ve motosikletler için 189,98 TL.

Ofsetli jant lastik muayeneden geçer mi?

Zaten vatandaşın TÜVTÜRK’le arası iyi değilken şimdi araç muayenelerine yeni bir ağır kusur eklendi. Vatandaşın iddiasına göre artık Ofsetli Jant yani içe doğru kıvrımlı jantlar muayenelerde ağır kusur olarak geçiyor.

Xenon farlar muayeneden geçiyor mu?

Sonuç olarak arabanızın orjinalinde xenon ve türevi far aydınlatma sistemleri yoksa ve sonradan bu uygulamayı yaparsanız polis ceza yazabilir ve muayeneden de geçemezsiniz. Sahip olduğunuz aracın aynı modelinin başka bir versiyonunda bu sistem var ise ve orjinal aydınlatma kitini uygularsanız muayeneden geçebilirsiniz.

You might be interested:  Lastik Ebatı Yakıtı Nasıl Etkiler?

Lastik taban genişliği artarsa ne olur?

Lastik tabanı ne kadar genişlerse kuru havalarda yol tutuş artar ve aracın genel görünümü de daha oturaklı bir biçimde olur. Ayrıca da geniş tabanlı lastik her ne kadar kuru yolda yol tutuşu arttırsa da ıslak yolda ibre tersine dönebilir ve yol tutuş kayma yüzeyinin artması sebebiyle azalır.

15 inç lastik kaç cm?

Bu kısmı jantın iç kısmında görebilirsiniz. İnç değerinin cm karşılığı, şu şekilde hesaplanır. 1 inch = 2.54 cm ‘dir. Eğer jant çapı 15 inç ise 15×2.54= 38.1 cm olarak hesaplama yapılır.

Lastik yanak genişliği artarsa ne olur?

Lastik Taban Genişliği Daha geniş lastik kullanmak sürtünmeyi artırdığı için yakıt tüketimini artırır. Kuru yol koşullarında yol tutuş artar ancak ıslak yol koşullarında yol tutuş azalır. Daha dar lastik kullanmak ise kuru yol koşullarında yol tutuşu azaltır, ıslak yol koşullarında ise yol tutuşu arttırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector