Sık sorulan: Lastik Patlayınca Ne Yapılır?

Lastik patlamasında ne yapılır?

Fren basıncı aniden değil, yavaşça artırarak güvenli bir bölgeye doğru ilerlemeye çalışmalı. Aracın ön tekerleri patladığında, hangi teker patlamış ise araç o yöne doğru çekme yapar. Böyle bir durumda direksiyona iyice sarılmalı ve yol kontrolünü kaybetmemeye çalışmalı.

Patlak lastik gider mi?

Patlak lastikle, tekerleğe zarar vermeden birkaç yüz metre gidebilmek mümkün. Tabii bunun için hızınızın saatte 30 kilometrenin altında olması gerek.

Yolda giderken lastik patlarsa ne olur?

Bu durum sizin kaza yapmanız için zemin hazırlayacaktır. Ön teker patlarsa araç ön tarafa, arka teker patlarsa araç o tarafa doğru çekme yapar. Tekerin patlaması durumunda direksiyonu sıkıca tutmaya çalışın ve aynı anda fren basıncını azaltmaya çalışın.

Lastik patlaması nedir?

Aracın tekerleğine yabancı bir cisim batarsa, bu lastiğin patlamasına neden olur. Bu lastik patlamasında karşılaşılan en sık sebepler arasında bulunmaktadır. Eğer burada batan cisim küçükse, aracın havası hemen sönmez. Zaman içerisinde lastiklerin patladığı gözükür.

Lastik neden parçalanır?

Düşük veya yüksek lastik hava basıncı Fabrika verilerinden daha düşük basınç olması durumunda aşırı ısınmaya bağlı olarak lastikte yarılma meydana gelir. Özellikle yüksek hızlara çıkıldığı zaman lastik iyice ısınır ve kauçuk malzemesi özelliğini kaybederek yanak ile tabanın birleştiği kısımda yarılma meydana gelebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Bmw Lastik Ikaz Işığı Nasıl Söner?

Lastik patlaması Garantiye girer mi?

Lastiklerin standardına uygun olmayan hava basıncı ile kullanılması sonucu meydana gelen hasarlar, Tamir edilmiş veya kaplama yapılmış lastikler, Lastiğin janta takılması ve sökülmesi sırasında meydana gelen topuk kırılması ve benzeri hasarlar, Fatura ve garanti belgesi olmayan lastikler garanti kapsamı dışındadır.

Patlak lastik ne kadar gider?

Ciddi patlak durumunda Maksimum 5 kilometre gidebilir diyen lastik ustaları var. Otoyolda giderken lastiğiniz patlasa da tekerleğe zarar vermeden birkaç yüz metre gidebilmenin mümkün olduğu da söyleniyor. Ama bunun için hızınızın saatte 30 kilometrenin altında olması lazım..

Patlak lastik nasıl Anlaşilir?

Ani ve büyük alınan hasarlarda lastik hızlı bir şekilde hava kaybedecektir. Ancak aşınma gibi durumlarda lastiğinizin patlama süreci de uzayacaktır. Ve bunu fark etmeniz oldukça fazla vakit alabilir. Lastiğin yanağına bakarak buradaki hafif şişliği gördüğünüzde lastiğinizin patladığını anlayabilirsiniz.

Patlamayan lastik nasıl oluyor?

Patlasa dahi yol alabilecek şekilde tasarlanan RFT lastikler oldukça güçlendirilmiş yanak bölgesi sayesinde bir süre boyunca havasız da yol alabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede seyir halindeyken lastik patlasa dahi run flat lastikler aracı en yakın servise götürebilecektir.

Lastik patlamasını kasko öder mi?

Kasko sigortası, herhangi bir kaza ya da dış etken olmadan patlayan lastiğin değişim ücretini karşılamaz; ancak sigorta poliçesi, yol yardım hizmetlerini kapsıyorsa çekici hizmetinden faydalanılabilir. Araç lastik bakımı hakkında detaylı bilgiye araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenler sayfamızdan ulaşın.

Araba Motoru niye patlar?

Yakıt düzgün şekilde yanmak yerine düzensiz olarak patlar. Yanma odasında çok fazla ısı ve sıkışma olduğunda oluşur. Bu duruma erken ateşleme de denilebilir. Henüz bujiler çakmadan, ateşleme olmadan, yanma odasındaki ısıdan dolayı yakıt ateşleme olayını gerçekleştirir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Lastik Değişimi Nasıl Yapılır?

Karlı havalarda hangi lastik daha etkin tutunma sağlar?

Kar örtüsünde giderken geniş lastik daha iyi dönüş sağlar. Çamurda ve derin karlı yolda kolay kayabilir. Islak yolda yapışkanlık geniş lastikte artış gösterir. Ama her zaman değil…

Ruyada teker patlaması nedir?

Rüyada lastik patlaması görmek, kişilerin varsa yaşadığı sıkıntılardan kısa bir süre içinde kurtulacağını gösterir. Aynı zamanda ruhsal olarak iyileşme sürecine başlayacağını ifade eder. Yaşadığı korku veya karamsar düşüncelerden kendini kurtarmak için çabalayacağını ve bir süre sonra rahatlayacağını ifade eder.

Rüyada lastik görmek nedir?

Rüyada lastik görmek, iki yüzlü bir kişiyle tanışacağınıza, onunla bir iş yapmaya kalkıştığınızda büyük zarar edeceğinize yorumlanır. Rüyasında bir yere lastik diktiğini gören kimse etrafındakilere fikirlerini kabul ettirebilecektir. Parça halinde lastik herkesi hayrete düşürecek bir olaya yorumlanır.

Patlak olmayan lastik neden iner?

Uzun süre kullanılmadıkları taktirde arabaların lastiklerinin havaları zamanla iner. Lastik içi ve dışı arasındaki basınç farkı nedeniyle ortaya çıkan bu durum, lastikteki basıncın 1 ayda 1-2 psi (psi bir basınç birimidir. 1 atmosfer basıncı 14,70 psi’ye eşittir) dolayında düşmesine sebep olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector