Sık sorulan: Motosiklet Lastik Ölçüleri Nasıl Okunur?

Motosiklet lastikleri nasıl olmalı?

Motosiklet dış lastik konusunda dikkat edilmesi gereken hamur türüdür. Motosiklet lastiklerinde sert ve yumuşak hamur türleri vardır. Sert hamurlar daha çok uzun yol ve performanslar için gerekli görülür. Eğer kullandığınız yol kısa mesafe ise daha çok hamur motosiklet lastikleri önerilir.

Motosiklet lastiği nasıl okunur?

Lastik Nasıl Okunur?

  1. Lastik markasının ismini gösterir.
  2. 2. Lastiğin kuşak yapısını gösterir, bu lastik radyaldir.
  3. 3. Lastiğin dönüş yönü oku ile birlikte arka lastik olduğunu gösterir.
  4. Lastiğin ölçüsünü gösterir.
  5. 5. M/C lastiğin motosiklet için üretilmiş olduğunu gösterir.
  6. Lastiğin sırt deseninin ismidir.

Motosiklet lastik ölçüleri ne anlama gelir?

2. 2-1 Lastik markasının ismini gösterir. 180; lastiğin sırt kısmının mm olarak genişliğini, 55; yüksekliğin sırt kısmına olan oranını, ZR; 240 km/s hız ve üstüne çıkabilen radyal bir lastik olduğunu ve 17; inç olarak jant çapını gösterir. 2.5 M/C lastiğin motosiklet için üretilmiş olduğunu gösterir.

Lastik ölçüleri nasıl okunur?

Elmizde örnek olarak 205/55 R17 şeklinde bir ebat olduğunu varsayalım. 205 lastiğin milimetre olarak genişliğini, 55 yüksekliğin genişliğe oranını (yükseklik/genişlik = %55), R harfi lastiğin radyal olduğunu 17 de inç olarak jant çapını ifade etmektedir. Lastik ebatının yanında yer alır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Hangi Lastik Markası Daha Iyi?

Motosiklet lastik ömrü kaç km?

Motosiklet lastik ömrü başta yol kalitesi olmak üzere pek çok etkiden dolayı ülkeler arasında da farklılık gösterebiliri. Kullanım olarak ideal hava basıncıyla ve uygun kullanma koşullarında motosiklet lastik ömrü Türkiye şartlarında ortalama 15 000 km ‘dir.

Motosiklet kaç teker?

Motosiklet türleri arasında tip, kullanım ve karakter olarak her ne kadar fark olsa da, hepsi iki teker sevgisinde birleşiyor. Kimileri asi sever mesela, kimileriyse ağırbaşlı. Kimisi motosikletin rahatına düşkündür, kimisi de sesine.

Motosiklet lastik yönü nasıl anlaşılır?

Motosikletler için de yön bulma yöntemi aynıdır. Lastik üzerinde bulunan okun ucu, lastiğin yönünü göstermektedir.

Motosiklet lastik üretim tarihi nerede yazar?

Motosiklet Lastiğinin Üretim Yılını Nasıl Öğrenirim? Üzerinde basılı olarak bulunur. Dört rakamlı bir koddur. İlk iki rakam üretim haftasını, son iki rakam üretim yılını gösterir.

Motosiklet lastiğine kaç bar hava basılır?

PSİxx” yazarmotosikletinizi tek kişi kullanıyorsanız lastiğinize bu rakamın 4 psi altında hava basın. Örneğin arka lastik “MaxPSİ42” o zaman lastik basıncınız tek kişi 38PSİ, ön lastik “MaxPSİ36” yazıyorsa buda 32PSİ olmalıdır.

Motosiklet lastik diş derinliği kaç olmalı?

Lastiklerin yola temas yüzeyinin orta bölümünde bulunan ve bu yüzeyin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan enli diş kemerine ana diş profili denir. Motosikletlerde ana diş profili derinliği en az 1 mm olmalıdır.

350 10 lastik ne demek?

Taban genişliği 3.50 mm, jant çapı 10 inç olan lastik modellerini tarif eden 3.50 10 lastik, araç lastiklerinde görmek istediğiniz özelliklerle donatılı birçok model alternatifi sunar.

94w lastik ne demek?

Örneğin 245/40 ZR 98W ve 285/40 ZR 103 Y lastik ebatları, aynı hız kategorisinde (yani ZR: ikisi de 240’dan yukarıda hıza dayanıklı radyal lastik ) olmalarına karşın farklı hız sembollerine sahiptirler. Lastik ebadı, lastiği tanımlayan harf-rakam grubudur.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Kumho Kış Lastik Nasıl?

Araç lastik Ölçüleri neyi ifade eder?

Araç lastikleriniz üzerinde bulunan çeşitli harf ve rakamlar lastiğinizin boyutunu, yüksekliğini, genişliğini, yük kapasitesini ve hangi hız sınıfına ait olduğunu gösterir. Örneğin lastiğinizin üzerinde yazan “175 65 R14 82T” ibaresi yukarıdaki bilgileri detaylı olarak içerir.

Araç lastik ebatları nasıl ölçülür?

55: En-boy oranı olarak da bilinen bu sayılar, lastik yan duvarının sırt genişliğine oranını belirtiyor. 185 mm sırt genişliğine sahip bu örnekte, lastiğin alt ve üst yan duvarlarının toplam ölçüleri sırt genişliğinin %55’ine yani 101,75 mm’ye denk geliyor.

Lastik jant ölçüsü nasıl hesaplanır?

Örnek olarak bir jantta yazan ifadeleri inceleyelim; 7.5 ifadesi jantın genişliğidir, jantın inç ölçüsüne göre verilen değerdir. Bu değer “Jantın Genişliği x 2,54” yaparak cm ölçüsü hesaplanır. 14-15-16-17 şeklinde değerler, jantın çapını göstermektedir. Yine 2,54 ile çarpılarak cm ölçüsüne döndürülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector