Sık sorulan: Radial Lastik Ne Demek?

Tubeless Radial ne demek?

Radyal yapı ile daha düşük yuvarlanma direncine sahip olan tubeless lastikler, yakıt tüketimine olumlu etki sağlar. Tubeless lastikler için aynı zamanda mevcut olan tamir imkanları, lastiğin delinme gibi durumlarda tekrar kullanımını sağlamaktadır.

Lastik ZR ne demek?

Lastiğin yapısına ve çalışma şartlarına göre soğuk lastiğe uygulanması gereken hava basınç değeridir. Örneğin 245/40 ZR 98W ve 285/40 ZR 103 Y lastik ebatları, aynı hız kategorisinde (yani ZR: ikisi de 240’dan yukarıda hıza dayanıklı radyal lastik ) olmalarına karşın farklı hız sembollerine sahiptirler.

Traktör radyal lastik nedir?

Radyal lastiğin adı, lastiğin alnının eksenine doğru ışınsal ( radyal ) olarak yerleştirilen dış lastik katmanının “kurma” yönetiminden kaynaklanmaktadır. Dış lastik katmanına lastik iskeleti de denir. Düz yaylar halinde yerleştirilen ince tel ve tekstil lifinden yapılmaktadır.

88v lastik ne demek?

195/60 R 15 88 V Lastiğin gidebileceği en fazla hız bu kombinasyonun sonundaki işaretle belirtilir. Hız indeksi V 240 km hıza tekabül etmektedir. Genellikle bu işaretler; M 130, Y ise 300 km/h demektir. Internette daha detaylı okuma şekli bulunabilir.

91 V ne demek?

Lastiklerin üzerinde yer alan yük kodları bir lastiğin üretici firmanın belirlediği şartlar altında taşıyabileceği maksimum yükü ifade eder. Örneğin 205/55R16 91V ebatlı bir oto lastikte 91 ifadesi o lastiğin yük endeksidir ve 615 kilograma tekabül eder.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Lastik 95t Ne Demek?

Çapraz katlı lastik nedir?

Çapraz Katlı Lastikler Lastik teknolojisinin başlangıcında kullanılan ilk gövde yapısıdır. Bu lastikleri gövdesini oluşturan tekstil esaslı “kord” iplikleri birbiri üzerine, lastik yönüne 35-40 derece açı yapacak şekilde çapraz olarak yerleştirilmiştir. Bu yapı dioganal veya konvansiyonel olarak da adlandırılır.

Petlas ZR ne demek?

Hız Kategorisi “VR” Eski tanımlama. Hız kapasitesi 300 km/s’i geçmeyen araçlar için. ZR + Hız Sembolü “Y” Sadece geçis periyotları içindir.

Lastikte XL ne anlama gelir?

Aynı ebattaki bir başka lastiğe oranla daha fazla yük taşıyabilirler. Güçlendirilmiş lastiklerin yanağında “RF” harfleri, ekstra yük lastiklerinin ise “ XL ” harfleri bulunur. Güçlendirilmiş ve XL lastikler, standart lastiklere oranla daha yüksek hava basıncı gerektirir.

Treadwear ne demek?

Treadwear ibaresini (ki anlamı desen aşınması ya da sırt aşınmasıdır) bir rakam takip eder. Lastik yanaklarında yazan treadwear (sırt aşınma) değeri üretici tarafından belirtilmiş beklenen aşınma ömrünü gösterir.

Radyal lastik kaç kat?

Örnek olarak çoğu radyal kamyon lastiğinde, toplam beş kat vardır. Sırtın altında tek bir çelik gövde kat ve dört kuşak vardır.

Duble lastik Nedir?

İç lastiksiz anlamına gelen ingilizce “tubeless” (tyubles) sözcüğü halk dilinde dubleks olarak değiştirilmiştir. İç lastiksiz lastikler iç lastikli lastiklere göre daha iyi performans vermelerinin yanında delinme anında havanın aniden kaçmasına engel olduklarından dolayı hayati bir önem taşırlar.

Balon lastik nedir?

Lastiğin özellikle yanak kısmından aldığı sert darbe nedeniyle, lastik omurgasını oluşturan karkas tellerin deformasyona uğraması sonucunda lastik balon yapar. Halk arasında bu durumda lastik balon yaptı denilmektedir.

H serisi lastik ne demek?

V ve H harfleri ise lastiğin hız endeksidir. Bir lastiğin yapacağı maksimum hız sınırını belirtir. V hız endeksi, 240 km/saat; H endeksi ise 210 km/saat değerlerine denk gelmektedir. Yani lastik ekstra yük taşıyabilir hale getirilir.

You might be interested:  FAQ: Riken Lastik Hangi Markanın Yan Ürünü?

T lastik ne demek?

T: Lastiğin hız sınıfıdır. Hız sınıfları ve lastiklerin çıkabilecekleri maksimum hızlar (km/saat):

Lastikte 65 ne demek?

Lastik kesitinin, lastik genişliğine yüzde olarak oranıdır. Örneğin 65 en-boy oranı lastik yüksekliğinin genişliğinin % 65 ‘i kadar olduğu anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector