Soru: Araç Muayenede Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı?

Yaz lastik diş derinliği kaç mm olmalı?

Bu yönetmelikte yazdığına göre; lastik diş derinliği minimum 1,6mm olacaktır. Yasal olarak belirtilen ölçüler; yaz lastiklerinde belirlenen diş derinliği 3mm, kış lastiklerinde yasal diş derinliği 4mm olmak zorundadır.

Sıfır lastik diş derinliği ne kadardır?

2 – Lastik Diş Derinliği Kontrol Ettirmelisiniz Sıfır lastik diş derinlikleri 7 – 8 mm arasında olmaktadır. Genel tavsiye olarak ise 1,6 mm altında diş derinliğine sahip olan lastiklerin mutlaka değiştirilmesi yönündedir. Zaten 1,6 mm ve altında diş derinliğine sahip olan araçlar muayeneden geçememektedir.

Kaç yıllık lastik muayeneden geçmez?

Araba lastiklerinde raf ömrü 10 yıl araca takıldıktan sonraki ömrü 5 yıldır. Yapılan araştırmalar, yeni üretilen lastikler ile 3 yıl önce üretilmiş lastikler arasında performans anlamında hiç bir farkın olmadığını kanıtlamıştır.

Lastiklerim muayeneden geçer mi?

Lastiği dış yüzeyinde lastiğin iskeletine kadar derin aşınmalar var ise aracınız muayeneden geçemez ve ağır kusurlu kabul edilir. Araçlarınızın lastiklerinin yanak kısmında oluşmuş balonlar ağır kusur sayılmaktadır. Lastiklerde tehlike arz edecek yarıklar, yırtıklar ve kesikler var ise ağır kusur sınıfına girmektedir.

Yeni lastik kaç mm olur?

Yeni lastiklerin ortalama diş derinliği 8-9 milimetredir (10/32-11/32 inç). Kullanıldıkça lastiklerin sırt kısmı aşınır. Diş derinliği 1,6 milimetrenin (2/32 inç) altında olan lastikler, yolu kavrayamaz. Fren mesafesi ve araç kontrolü zayıflar.

You might be interested:  FAQ: Lastik Nerede Saklanır?

Yazlık lastik kaç mm?

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirtilen yönetmeliğe göre yasal aşınma sınırı, lastik diş derinliği en az 1,6mm olmalıdır. Yasanın belirlediği ölçüler, yaz lastiklerinde 3mm, kış lastiklerinde ise diş derinliği 4mm olmalıdır.

Sıfır lastik kaç km gider?

Tabii lastik ömrünün kaç kilometre olduğu ise yine yukarıda verilen birçok etmene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Belirlenmiş olan koşullarda binek araçların lastiklerinin kullanılması, herhangi bir darbe almamış olmasıyla 50 bin ila 80 bin kilometre arasında lastik ömründen bahsetmek mümkün.

1 lastik farklı olsa ne olur?

Tek bir lastiğin farklı olarak kullanılması veya farklı diş derinliğine sahip olması sonucu frenleme aracın tek bir tarafında daha iyi veya kötü olması ile sonuçlanabilir. Farklı mesafelerde durmaya çalışan lastikler sonucu araç dönme eğilimine girebilir. Bu dönme eğilimi sonucu ise araç savrulabilir.

Lastiğin iyi olduğunu nasıl anlarız?

İyi bir otomobil lastiği, hem yumuşak, hem de uzun kilometre yol yapabilecek kadar sert olması gerekmektedir. Yani bu iki değeri yakalaması, istenilen özellikler arasındadır. Fazla yumuşak lastiğin ve gereğinden fazla sert lastiğin sürtünme yani yol tutuş özelliği düşüktür.

Hangi jant muayeneden geçmez?

Bu arada jant ebatı ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir detay var. Sizin arabanız 15″ jant olabilir, fakat aynı marka ve modelin farklı donanımlarında daha büyük yada küçük bir jant modeli seri üretim olarak sunulan bir opsiyon ise aracınız muayeneden geçer.

Araç muayeneden geçmezse ne olur?

Aracınızın ağır kusurlu olarak muayeneden geçememesi durumunda size bilgi verilecek ve aracın değişmesi ya da onarılması gereken parçasının düzeltilmesi ve kontrol için tekrar geri getirilmesi istenecektir. Geri getirilme süresi ise 1 ay içerisinde olacaktır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Hankook Lastik Hangi Ülkede Üretiliyor?

Bir lastiğin ömrü ne kadardır?

Maksimum 10 yıl Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır. Diyelim ki bir lastik üretim tarihinden itibaren onuncu yılını doldurdu fakat hala kullanılabilir durumda görünüyor ve hatta diş derinliği 1,6 mm’ye kadar aşınmamış durumda.

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

Fren ve göz muayenesi testlerine göre ağır kusur sayılanlar:

  • ABS sisteminin çalışmaması
  • El freninin tutmaması
  • Fren diskleri ve balataların aşınma sınırına ulaşmış olması
  • Yağ kaçağı olması
  • Frenlerin tutmaması
  • Fren diskleri ve balatalarda çatlak olması
  • Sağ ve sol tekerlerde frenleme farkının %30 ve üzeri olması

Balonlu Lastik muayeneden geçer mi?

Lastik yanağında balon oluşması ağır kusurdur, muayeneden geçemezsiniz.

Yazlik lastik muayeneden geçer mi?

Hususi otomobiller için kışın yaz lastiği ile muayeneden geçebilirsiniz. (Lastiklerinizin diş derinliği 1.6 mm’den fazla ve ebatları fabrikanın belirlediği şekilde olması koşuluyla) Aynı şekilde ticari olmayan araçlar ile yazın kış lastiği ile muayeneden geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector