Stepne Lastik Ile Ne Kadar Gidilir?

Stepne normal lastik olarak kullanılır mı?

Stepne lastik, normal kullanım için değil; geçici kullanım içindir. Ancak lastik performansı, boyutları ve dayanıklılığı açısından standart oto lastiklerinden zayıf kalır. Ayrıca stepneye göre balans ayarı yapılmadığı için süspansiyon ve performans konusunda da istenen sonuç alınamaz.

Stepne lastik ne demek?

Türkiye de dilimize istetme olarak yerleştirilen stepne otomobil, kamyon ve otobüsler gibi ticari araçlarda, kısaca lastik tekerlekli tüm motorlu taşıtlarda bulunan yedek lastiğe stepne denir. Stepne bulunan araçlarda belirli zaman dilimlerinde yedek lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir.

Stepne kaç yıl?

“Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek- stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile

Stepne havası kaç olmalı?

Kısa sırt derinliğine sahip hafif lastiktir. Gerek standart gerekse de geçici yedek lastik çeşitlerinden daha küçüktür ve daha yüksek şişirilme basıncı gerektirir – genellikle 4,1 bar (60 psi).

Yer tasarruflu stepne nedir?

Yer tasarruflu stepne ise adından anlayabileceğimiz gibi saklama alanında fazla yer kaplamaması için normal tekerlerden bir hayli ince ve küçük olarak üretilir. Çoğu zaman 80 km/s hız ile sınırlandırılan bu lastiğin menzili de ortalama 110 kilometre olarak belirtilmiştir.

You might be interested:  Soru: Lastik Nasıl Değiştirilir?

Mini Stepne ne işe yarar?

stepnenin görevi; yolculuk sırasında işlevini yitiren tekerin yerine, siz bir lastikçiye gidip standart bir lastik alana ya da lastiğinizi tamir ettirip yeniden kullanılabilir hale getirene kadar, geçici süreyle geçmek ve değişimden sonra yeniden bagajdaki yerini almaktır.

Yeni araçlarda stepne var mı?

Yeni otomobillerin %28’inde yedek lastik yok AAA’nın raporuna göre 2017 model yılına ait otomobillerin %28’inin standart donanımında stepne bulunmuyor. Üreticiler, stepne yerine lastik tamir kitlerini tercih ediyor. Ayrıca lastik değiştirmeyi baştan önlemek adına lastik basınç uyarı sistemlerine bel bağlıyorlar.

Stepnede ne bulunur?

Stepne ya da diğer bir ismi ile yedek lastik, araçta bulundurulması zorunlu ekipmanlardandır. Buna ek olarak kriko ve pompanın da bulunması gerekir. Çünkü aracınızın lastiği patlamışsa yedek lastik ile değişim yapmanız ve tekerleği şişirmeniz gerekebilir.

Kriko bijon anahtarı Stepne nedir?

Stepne yedek teker demektir. Aracı kaldırmaya yarayan alet ise krikodur. Tekerlerdeki somonları gevşetip sıkmaya yarayan mekanik alet ise bijon anahtarıdır. Her araçta kriko için kullanılabilecek profil üzerinde alanlar bulunmaktadır.

Araç lastiği ömrü kaç yıl?

Maksimum 10 yıl Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır. Diyelim ki bir lastik üretim tarihinden itibaren onuncu yılını doldurdu fakat hala kullanılabilir durumda görünüyor ve hatta diş derinliği 1,6 mm’ye kadar aşınmamış durumda.

Bir lastiğin ömrü kaç kilometredir?

Tabii lastik ömrünün kaç kilometre olduğu ise yine yukarıda verilen birçok etmene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Belirlenmiş olan koşullarda binek araçların lastiklerinin kullanılması, herhangi bir darbe almamış olmasıyla 50 bin ila 80 bin kilometre arasında lastik ömründen bahsetmek mümkün.

Otomobil lastikleri kaç yılda bir değişir?

Pratik bilgiler: Lastik Değişim Zamanı On seneden eski tüm lastikler (yedek lastikler dahil) artık kullanılmamalı ve yeni lastiklerle değiştirilmelidir.

You might be interested:  FAQ: Siyah Lastik Lekesi Nasıl Çıkar?

Mini Stepne ne demek?

Yer problemlerinden dolayı stepnesiz seyahat eden araçların oluşturduğu yol güvenlik risklerini ortadan kaldırmak için üretilen “ Mini Stepne ” pratik kullanımı ve hafifliğiyle bagajınızda daha az yer kaplar. Maksimum Hız: 70 Km./s (45 Mph.)

Lastik hava basıncı nasıl olmalı?

Ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 34 Psi arka lastikler için 32 Psi olmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 36 Psi ve arkalar 34 Psi olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector