Sık sorulan: Lastik Bijon Ne Tarafa Açılır?

Lastik bijon somunu ne tarafa açılır?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Jant bijon nedir?

Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise ” bijon anahtarı” denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir.

Bijon somunları neden gevşer?

Bu faktörler aracın ağırlığının desteklenmesi, sürüşün dönme etkileri, ısınma ve soğuma döngüleri ile yoldaki tümseklerden kaynaklanan sarsıntılardır. Bunlar, bijonların yerinden hafifçe kayarak sıkışmasına veya gevşemesine neden olabilir.

Jant şifresi nedir?

Şifreli bijonlar ise, tekerleklerin çalınmasını önlemek için kullanılmakta olan bijonlardır. Firmalar tarafından özel olarak bijon ve somunlar üretilmektedir. Bijon somunu olarak da havşalı, kendinden pullu, radüslü ve havşasız olarak farklı tipler yer almaktadır.

Araba kriko nasıl takılır?

Kriko Nasıl Kullanılır?

  1. Krikoyu aracın altına yerleştirmeden önce aracın kaymayacak, düz bir yolda durduğundan emin olun.
  2. Daha sonra aracınızın ağırlık merkezini bulmanız gerekiyor.
  3. Doğru yere yerleştirdikten sonra araç istediğiniz yüksekliğe gelene kadar kolu çevirin.

Bijon vidası nedir?

Bijon somunları ve bijon cıvataları, lastik tekerlekli motorlu taşıtların ve römorkların jantlarını, tekerlek göbek flanşlarına tespit etmek için kullanılan somun veya cıvata şeklindeki bağlantı elemanlarıdır.

You might be interested:  FAQ: Kışlık Lastik Ne Zaman Çıkarılır?

Bijon aralığı ne demek?

Bijonların, jantın göbeği etrafında yerleştirilmiş şekildedir. Göbeğin mm değerinden çapı, bijon aralığı olarak ifade edilmektedir. Bu değer fabrikanın üretim esnasında jantın iç kısmına vurduğu damgada yazmaktadır. Örnek olarak, 5 bijonlu jantlarda, 5×100, 5×108, 5×110, 5×112, 5×120, 5×130 mm şeklinde yazılır.

Bijon anahtarı nerede kullanilir?

Araçlarda tekeri tutan civataları söküp takmaya yarayan özel yapım bir alettir. Lastik tekerlekleri araçların tekerleklerini dingile sabitleyen BİJON adı verilen saplama civataları sökmeye-takmaya yarayan +(artı) şeklindeki alettir.

Bijon ne demek?

BİJON NE DEMEK? TDK sözlüğüne göre bijon; motorlu taşıtlarda jantın şafta sabitlenmesi için kullanılan bir tür cıvata olarak tanımlanmaktadır.

Bijon anahtarı kaç mm?

Universal tipteki bijon anahtarlarında 17 mm, 19 mm, 21 mm ve 23 mm ölçülerindeki bijonlar için kullanılan 4 adet uç bulunuyor. Universal bijon anahtarlarını otomobil, hafif ticari araç, minübüs ve panelvan türündeki birçok taşıtın tekerlerini sökme ve takma işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector